Daj się wciągnąć w toń! 5 powodów, dla których warto spróbować nurkowania

Dlaczego zaczęłam nurkować? Z ciekawości. Ponad 70% powierzchni Ziemi znajduje się pod wodą – to porusza wyobraźnię chyba każdego, kto lubi podróżować i jest ciekawy świata. Ale nurkowanie to nie jest sport tylko dla zapaleńców i ryzykantów. Chociaż brzmi to jak frazes, to naprawdę jest to sport dla każdego.

„The sea, once it casts its spell, holds one in its net of wonder forever” („Morze, raz rzuciwszy swój czar, trzymać Cię będzie w swojej sieci cudów na zawsze”) – tak mawiał Jacques Cousteau, prawdopodobnie najsłynniejszy eksplorator podwodnego świata. A ja, zapalony żeglarz i nurek, się z nim w stu procentach zgadzam. Podwodny świat to miejsce fascynujące i tajemnicze… i bliższe niż sądzisz.

O co więc chodzi w tym nurkowaniu? Dlaczego warto spróbować tego sportu? Ujmę to w kilku hasłach:

1. Nieważkość

Wyobraź sobie, że możesz skoczyć w dół z pionowego klifu w przepaść – i zatrzymać się w dowolnym momencie. Albo zawisnąć w bezruchu wśród konarów podwodnego lasu. Brzmi bajecznie? Takie doznania są możliwe właśnie wtedy, gdy nurkujesz – i to w Polsce! Pod wodą możesz dosłownie latać w trzech wymiarach – to niezwykłe uczucie.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/02/diving-Thailand-d-tour.jpg" size="640"/]

Ja w Tajlandii

2. Spokój

Rozluźnienie, relaks, oderwanie od codziennych obowiązków – tego właśnie doświadczasz, gdy nurkujesz. Pod wodą nie ma miejsca na rozmyślanie o niezałatwionych sprawach. Po pierwsze dlatego, że trzeba być skupionym w 100% na tym, co dzieje się tu i teraz – na swoim sprzęcie, na nurkowym partnerze, na kierunku płynięcia, itd. Po drugie dlatego, że niektóre podwodne widoki po prostu zapierają dech w piersiach i szybko zapomina się o tym, co zostało nad wodą.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/02/rafa-koralowa.jpg" size="640"/]

Rafa koralowa (źródło: divemania.pl)

3. Niepowtarzalność

Kolorowe ryby, delfiny, ośmiornice, żółwie, ukwiały, koralowce, podwodne klify i jaskinie, wraki statków i samolotów – to tylko niektóre morskie widoki, rozsiane po wodach całego świata. Tak jak wspomniałam, woda pokrywa sporą część Ziemi – a to sprawia, że liczba miejsc nurkowych jest ograniczona tylko Twoją wyobraźnią i możliwościami logistyczno-finansowymi. Morze potrafi zaskoczyć nawet tych, którzy nurkują już 40 lat.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/02/gorgonia-nurkowanie.jpg" size="640"/]

Obserwowanie podwodnego świata wciąga (źródło: divemania.pl)

4. Dostępność

Wcale nie trzeba wyjeżdżać do Egiptu, Malezji czy na Karaiby, aby poznać bogactwo podwodnego świata. Nurkować można przez cały rok, także w Polsce. Kultowym miejscem nurkowym w naszym kraju jest zalany kamieniołom Zakrzówek w Krakowie. Na dnie można tam zobaczyć m.in. samolot, autobus, samochody, statki, komputer oraz wiele innych atrakcji – a widoczność sięga 15 metrów. I to nie jest jedyne takie miejsce w Polsce. Dostępnych dla nurków jezior i zalanych kamieniołomów jest więcej, nie wspominając już o Bałtyku, będącym mekką nurków wrakowych z całego świata.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/02/diving-thailand-fish.jpg" size="640"/]

Pod wodą bywa naprawdę kolorowo

5. Ludzie

Nurkowanie to nie tylko sport, ale także styl życia. Tu każdy jest równy, z każdym jesteś na „Ty”. Na nurkowych wyjazdach poznajesz ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, wykształceniu, zawodzie, narodowości, a także o różnym doświadczeniu nurkowym. To sposób na zawarcie ciekawych znajomości na długie lata.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/02/diving-wreck.jpg" size="640"/]

Nurkowanie to sport zarówno dla introwertyków, jak i dla ekstrawertyków (źródło: divemania.pl)

Jak zacząć?

Aby przekonać się, czy nurkowanie to Twoja bajka, możesz wybrać się na nurkowanie próbne z instruktorem (np. w ramach PADI Discover Scuba Diving). Ale dużo lepiej w temat wprowadzi Cię po prostu podstawowy kurs nurkowania – najpopularniejszy na świecie jest kurs PADI OWD (Open Water Diver). Nauczysz się na nim nieco teorii, a także podstawowych umiejętności potrzebnych pod wodą – a po jego ukończeniu zdobędziesz licencję, upoważniającą Cię do nurkowania na głębokość max. 18 metrów. To wystarczająco dużo, aby zwiedzić przepiękne rafy Morza Czerwonego, większość atrakcji na Zakrzówku, a nawet niektóre wraki na Bałtyku!

Jeśli więc szukasz nowej pasji, to zachęcam do nurkowania! Nurkować można przez cały rok, praktycznie na każdej szerokości geograficznej – chociaż oczywiście wiosna i lato to idealny czas na to, aby spróbować tego sportu w Polsce i poznać nasz kraj z zupełnie innej perspektywy :)

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/02/thailand-baracudas.jpg" size="640"/]

Pływanie z barakudami

(Źródło zdjęcia tytułowego: divemania.pl)

One thought on “Daj się wciągnąć w toń! 5 powodów, dla których warto spróbować nurkowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>