Dubaj - co warto zobaczyć?

Dubaj to nowoczesne miasto wyrwane pustyni, które coraz częściej staje się nie tylko miastem zwiedzanym pośpiesznie podczas przesiadki do kolejnego samolotu, ale również celem podróży samym w sobie. Ja się w Dubaju nie zakochałam, co nie zmienia faktu, że kilka rzeczy wywarło na mnie niesamowite wrażenie.

Dubaj ma wszystko, czego potrzebuje wielka metropolia – szerokie ulice, lasy wieżowców… A jednocześnie ma wszystko, czego mogą potrzebować turyści: palmy, morze i zawsze ciepły klimat.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dubai-center-DS-day.jpg" size="640"/]

… i najwyższy budynek na świecie.

W samym Dubaju spędziłam pięć dni, więc to oczywiste, że nie zobaczyłam wszystkiego, co to miasto oferuje – zwłaszcza, że przyjechałam tu również po to, aby odwiedzić moich przyjaciół. Ale w moim odczuciu, przy intensywnym zwiedzaniu tego miasta dwa-trzy dni wystarczą na zobaczenie najważniejszych rzeczy i poczucie miejscowego klimatu. Jeśli lubicie wylegiwać się na plaży, można pokusić się o tygodniowy wypoczynek – a dłuższe wakacje mają sens w zasadzie jedynie wtedy, kiedy chcemy także wyjechać poza Dubaj (a warto!).

Gdzie więc warto pójść, co warto tu zobaczyć? Oto moja subiektywna lista.

Kulturowe śniadanie w Bur Dubai

Spędzenie poranku w historycznej części miasta, zajadanie się lokalnymi potrawami, popijanie arabskiej kawy i słuchanie o kulturze i zwyczajach tutejszej ludności… Brzmi nieźle, prawda? I tak tez wygląda na żywo.

Ponieważ lubię zjeść porządne śniadanie, dla mnie wybór tej pory dnia był oczywistością. Jednak jeśli wolicie, możecie udać się także na obiad lub kolację. Niezależnie od pory dnia, polecam, zwłaszcza jakoś na początku wyjazdu, bo pogadanka przy posiłku to ogromna porcja wiedzy na temat Zjednoczonych Emiratów Arabskich i mieszkających tu ludzi. Prowadzącemu spotkanie można zadawać dużo pytań, także tych niewygodnych ;)

Szczegóły na temat tego nietypowego śniadania znajdziecie TUTAJ.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Bur-Dubai-cultural-breakfast-coffee.jpg" size="640"/]

Śniadanie zaczyna się od kawy…

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Bur-Dubai-cultural-breakfast.jpg" size="640"/]

Po czym przechodzi się do konkretniejszych dań, na słodko i na słono.

Dubai Marina

Umiejscowiona na południu część miasta zwana Mariną to w mojej opinii najładniejsza część Dubaju. Jest tu nowocześnie i czysto, a pnące się do nieba wieżowce przeplatają się z malowniczymi kanałami z zacumowanymi na nich łódkami.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dubai-Marina-boat.jpg" size="640"/]

Dubai Marina

Widok ten dopełnia spory kawałek miejskiej plaży w iście kalifornijskim stylu – z jasnym piaskiem, egzotycznymi palmami, szerokim i uporządkowanym deptakiem, a także licznymi restauracjami i kafejkami. Infrastruktura jest świetna, aczkolwiek o ciszę tutaj trudno, zwłaszcza że z pobliskiego lotniska co chwilę startują samoloty ze spadochroniarzami. Nie zmienia to faktu, że dla niektórych będzie to dodatkowa atrakcja, a nie wada tego miejsca.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dubai-Marina-beach.jpg" size="640"/]

Plaża…

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dubai-Marina-walk.jpg" size="640"/]

…i deptak w Dubai Marina.

Tramwaj wodny i “złote” zakupy w Deirze

Deira to część miasta położona tuż na północ od Bur Dubai, po drugiej stronie kanału. Z Bur Dubai najwygodniej jest się tam dostać śmiesznie tanim tramwajem wodnym, który przy okazji jest atrakcją samą w sobie. Z innych części miasta można natomiast dotrzeć tu metrem lub taksówką (nota bene, taksówki są tu tańsze niż w Warszawie).

Deira to miejsce, gdzie znajdują się duże targi przypraw, perfum, metali szlachetnych, a także wielu innych bardziej pospolitych towarów (owoców, warzyw, ubrań, itd.). Nie zrobiły one na mnie piorunującego wrażenia, aczkolwiek jeden z nich się wyróżniał: targ wyrobów ze złota i srebra. Ponieważ ceny biżuterii z tych kruszców są tutaj państwowo regulowane, większość sprzedawców oferuje je w dobrej cenie (chociaż oczywiście zawsze warto się targować), a przedmioty mają na ogół wysokie próby (na ogół 18 karatów lub więcej).

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Deira-Dubai-spices.jpg" size="640"/]

Targ przypraw…

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Deira-Dubai-gold.jpg" size="640"/]

…i mieniące się złotą biżuterią wystawy sklepów na targu złota.

Pokaz fontann

Fontanny umiejscowione przy Burj Khalifa – najwyższym budynku świata – też są oczywiście “naj”. Woda wystrzeliwuje z nich na wysokość nawet 100 metrów, co naprawdę robi duże wrażenie. Nie jest to może punkt absolutnie obowiązkowy podczas wizyty w Dubaju, ale i tak większość turystów spędza jakiś czas w tym rejonie miasta. Więc przy okazji można obejrzeć pokaz fontann, który odbywa się wieczorami co pół godziny i trwa kilka minut.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dubai-fountains.jpg" size="640"/]

Pokaz fontann

Samo miejsce jest zresztą bardzo przyjemne po zmroku. Burj Khalifa przepięknie się błyszczy (dosłownie!), a o tej porze nie jest tu już tak gorąco jak za dnia.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dubai-center-DS.jpg" size="640"/]

W oczekiwaniu na pokaz fontann.

Luksus

Jako że w Dubaju odwiedzałam mieszkających tam na stałe przyjaciół, miałam się gdzie zatrzymać. Jednak gdybym takiej opcji nie miała, prawdopodobnie postawiłabym na jakiś luksusowy hotel, podobnie jak zrobiłam w Singapurze. Dubaj to nie jest miasto dla ludzi oszczędnych, o czym turysta przekonuje się, czasem dość dotkliwie, na każdym kroku. To jedno z tych miejsc na świecie, gdzie warto spędzić wakacje na bogato.

Dubai Mall

Przez Dubai Mall – największe centrum handlowe świata – przechodziłam tak często (idąc do metra), że po paru dniach nie mogłam już na to miejsce patrzeć. Ale muszę je tu zamieścić, ponieważ naprawdę jest ono dobrą reprezentacją tego miasta – jest tu czysto, ładnie, oryginalnie (jest akwarium, lodowisko, itd.), szczegóły architektoniczne są dopracowane, a ceny… no, ceny są dubajskie, czyli wysokie.

Na shopping niekoniecznie więc warto tutaj iść – wyjątkiem mogą być jednak wszelkiego typu rzeczy tak specjalistyczne, których nie znaleźlibyście nigdzie indziej. Ja tu kupiłam kilka książek o inwestowaniu, które w innym wypadku musiałabym ściągać z USA.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Dubai-Mall-fountain.jpg" size="640"/]

Oryginalny wodospad w Dubai Mall

Wycieczka poza miasto

Mało kto o tym pisze, ale Zjednoczone Emiraty Arabskie mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko turystyczno-biznesowe miasta Dubaj i Abu Dhabi. Warto wyjechać z wielkiego miasta z dwóch głównych powodów:

1) Natura ZEA jest dla Europejczyków egzotyczna i robi niesamowite wrażenie. Wielkie pustynne wydmy wyglądają na żywo rodem jak ze zdjęć National Geographic.

2) Dopiero poza Dubajem i Abu Dhabi można poznać mniej nowoczesną, a bardziej tradycyjną twarz tego kraju – zobaczyć, że ZEA to nie tylko szklane wieżowce i luksusowe sklepy, ale także beduińskie szałasy i obskurne prowincjonalne bazarki.

Ale wycieczka na pustynię to temat na oddzielny wpis.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2017/04/Liwa-Oasis-UAE-DS.jpg" size="640"/]

A najlepiej się na wielką wydmę wspiąć… ale ostrzegam, wymaga to kondycji.

Jeśli choć trochę interesowaliście się Dubajem, to z pewnością zauważyliście, że wśród największych atrakcji nie wymieniłam wjazdu na Burj Khalifa… Nie, to nie jest przypadek.

Druga część niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>