Londyn bez portfela

W Londynie jest mnóstwo ciekawych miejsc, które można zwiedzić za darmo. Jak spędzić weekend w tym mieście, nie wydając na bilety wstępu ani jednego funta? Oto moje propozycje.

Londyn to jedno z najdroższych europejskich miast. Przyjeżdżający tu turyści na ogół muszą liczyć się z dużymi wydatkami. W poprzednim wpisie radziłam wam, jak możecie zaoszczędzić na przelocie, noclegu oraz jedzeniu – jeśli jeszcze o tym nie czytaliście, to kliknijcie TUTAJ.

Tym razem będzie o tym, jak zwiedzić Londyn za darmo - i oczywiście dobrze się przy tym bawić!

Poniżej moje propozycje na ciekawe spędzenie dwóch dni w Londynie. Ułożyłam plan tak, abyście nie tylko nie wydali pieniędzy na bilety wstępu, lecz także abyście nie musieli płacić za publiczny transport. Opisywane miejsca znajdują się więc relatywnie blisko siebie.

SOBOTA

Jeśli przylecicie do Londynu pierwszym sobotnim lotem z Warszawy (albo przylecicie jeszcze w piątek), to zwiedzanie stolicy Wielkiej Brytanii możecie zacząć już od rana. Oto jak możecie zaplanować sobie pierwszy dzień w Londynie:

1. Zacznijcie zwiedzanie od Trafalgar Square – jednego z najsłynniejszych placów w Londynie, w centrum którego stoi słynna Kolumna Nelsona.

2. Stamtąd skierujcie się w stronę Buckingham Palace. Możecie przejść się szeroką ulicą The Mall lub wybrać spacer przez St.James’s Park. Polecam tę drugą opcję – w tym zielonym parku można zobaczyć zarówno zróżnicowaną roślinność, jak i różne gatunki ptaków (przeczytacie o tym także tutaj).

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/The-Mall.jpg" size="640"/]

The Mall.

3. Pamiętajcie, aby zdążyć dotrzeć do Buckingham Palace w okolicach godziny 11.00. To pozwoli wam znaleźć dobre miejsce przy samej bramie do pałacu, skąd będziecie mogli obserwować zmianę warty. Oficjalnie trwa ona od 11.30 do 12.00, ale wartownicy zaczynają wychodzić przed pałac już około 11.15.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/St.Jamess-Park-e1424764391924.jpg" size="320"/]

St.James’s Park.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/Buckingham-Palace-e1424764358526.jpg" size="320"/]

Warta przed Buckingham Palace.

4. Spod królewskiego pałacu możecie kontynuować spacer ulicą Constitution Hill w stronę Hyde Park Corner, gdzie stoi Wellington Arch.

5. Jeśli chcecie poczuć smak luksusu, możecie skierować swoje kroki na wschód, w kierunku stacji metra Knightsbridge. Rzut beretem stamtąd, na Brompton Road, znajduje się znane, luksusowe centrum handlowe Harrods (na mnie nie zrobiło ono większego wrażenia, ale nie chcę was uprzedzać – może wam się spodoba).

6. Idąc dalej Brompton Road, docieramy do jednej z najdroższych (i według wielu osób, jednej z najpiękniejszych) dzielnic Londynu – Kensington. Możecie tu zaglądnąć do któregoś ze słynnych muzeów: Victoria and Albert Museum (największe muzeum sztuki w Londynie), Science Museum lub Natural History Museum. Wejście do nich nic nie kosztuje, a eksponaty są naprawdę wyjątkowe.

7. Jeśli jednak nie jesteście fanami muzeów i wolicie bardziej swobodną atmosferę, to od domu handlowego Harrods skierujcie się na północ i przejdźcie przez rozległy Hyde Park i urocze Kensington Gardens. Wejście do Kensington Palace jest niestety płatne, więc mińcie pałac i idźcie dalej na północ do rozsławionej filmem dzielnicy Notting Hill.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/Notting-Hill.jpg" size="640"/]

Dzielnica Notting Hill.

8. Przejdźcie się spokojnymi i malowniczymi uliczkami Notting Hill, biorąc sobie za cel Portobello Road. Ta wąska uliczka słynie z Portobello Road Market, czyli rynku antyków i bibelotów. W soboty to miejsce funkcjonuje do godziny 19.00. Zapewniam was, że nawet jeśli nie chcecie (lub nie możecie) wydać tu pieniędzy, to sama atmosfera tego miejsca przypadnie wam do gustu.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/Portobello-Road.jpg" size="640"/]

Portobello Road.

9. Stamtąd wróćcie spacerkiem do centrum i spędźcie wieczór w rozrywkowej dzielnicy Soho, pełnej pubów i teatrów. Jednak jeśli możecie odżałować te parę funtów na bilet na metro, to ten dzień intensywnego zwiedzania możecie zakończyć także w Camden Town. Przyznam, że to nie jest moje ulubione miejsce w Londynie, o czym napisałam więcej tutaj, ale z drugiej strony słyszałam opinie, że jak ktoś nie był w Camden Town, to nie poznał prawdziwego Londynu. W Camden Town jest multikulturowo, głośno i kiczowato – ale jeśli liczycie każdy grosz, to może być to dobre miejsce na tanią kolację (na pewno tańszą niż w Soho).

NIEDZIELA

Zakładamy, że tego dnia czeka was wieczorny lot powrotny do Polski, więc macie czas na zwiedzanie tylko do popołudnia. Te kilka godzin można jednak spożytkować w ciekawy sposób – i oczywiście za darmo.

1. Zacznijcie ten dzień przy Pałacu Westminsterskim, czyli miejscu posiedzeń brytyjskiego parlamentu i jednocześnie, przy wizytówce Londynu, jaką niewątpliwie jest Big Ben. To idealne miejsce na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/Typical-London.jpg" size="640"/]

Parlament i Big Ben.

2. Niedziela jest jedynym dniem tygodnia, w którym możecie zobaczyć wnętrze Westminster Abbey za darmo – jeśli wybierzecie się do tej przepięknej katedry na mszę (np. o 10.00 albo 11.15) . Nawet jeśli nie jesteście religijni, to polecam wam to doświadczenie. Oznacza ono bowiem nie tylko oszczędność 20 funtów (cena biletu wstępu w pozostałe dni tygodnia), lecz także możliwość zobaczenia, jak wygląda anglikańskie nabożeństwo. Piszę o tym więcej w oddzielnym wpisie.

3. Po wyjściu z Westminster Abbey przejdźcie wolnym krokiem po Parliament Square, mijając pomniki zasłużonych dla Wielkiej Brytanii osób, w tym słynny pomnik Winstona Churchilla.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/Westminster-Abbey-west-door.jpg" size="320"/]

Westminster Abbey.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/Churchill-statue.jpg" size="320"/]

Pomnik Winstona Churchilla.

4. Stamtąd skierujcie się na północ i idźcie prosto Parliament Street, która potem przechodzi w ulicę Whitehall. Po drodze będziecie mijać całą serię charakterystycznych czerwonych budek telefonicznych, przy których turyści ochoczo robią sobie zdjęcia.

5. Na samym środku ulicy Whitehall zauważycie prosty obelisk The Cenotaph, który w 1920 r. został tam postawiony jako tymczasowy pomnik upamiętniający I wojnę światową. Miał być tymczasowy, ale Londończycy darzą go takim sentymentem, że stoi do dziś. W okolicach tego pomnika zauważycie także boczną uliczkę Downing Street, na której znajduje się rezydencja premiera Wielkiej Brytanii (dokładny adres: Downing Street 10).

6. Idąc dalej Whitehall dotrzecie do Trafalgar Square (od którego proponowałam rozpocząć sobotni spacer). Jeśli będzie dopisywała pogoda, to usiądźcie na chwilę przy fontannie lub na schodkach przed The National Gallery i spójrzcie w kierunku miejsca, skąd przyszliście – zobaczycie piękny widok na Big Bena. Trafalgar Square to miejsce o wyjątkowej atmosferze, na którym warto się zatrzymać na jakiś czas. Jeśli jesteście głodni, to kupcie na wynos coś do jedzenia w którejś z okolicznych knajpek i usiądźcie na wspomnianych schodach, obserwując jak pulsuje rytm miasta.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2014/12/Trafalgar-Square.jpg" size="640"/]

Widok na Big Bena z Trafalgar Square.

7. Gdy zapragniecie ciszy, wejdźcie do The National Gallery. W tej słynnej galerii (do której wejście jest oczywiście darmowe) znajdują się obrazy największych artystów wszech czasów. Jeśli pasjonujecie się sztuką, to zapewne to miejsce was wciągnie na dłużej. Jeśli nie, to zaglądnijcie tam przynajmniej na chwilę, choćby po to, by zobaczyć na żywo słynne “Słoneczniki” van Gogha.

8. Niedaleko od Trafalgar Square znajduje się Piccadilly Circus – słynne londyńskie skrzyżowanie. Jest tu ruchliwie i gwarno, a dookoła otaczają nas nie tylko piękne odrestaurowane kamienice, lecz także migoczące reklamy. Piccadilly Circus można nazwać europejskim odpowiednikiem nowojorskiego Times Square. Tu zawsze dużo się dzieje.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/02/Piccadilly-Circus.jpg" size="640"/]

Ruchliwe skrzyżowanie Piccadilly Circus.

9. Jeśli zostało wam jeszcze trochę czasu przed odlotem, to przeznaczcie go na spacer po wąskich uliczkach usytuowanej niedaleko rozrywkowej dzielnicy Soho, która w ciągu dnia też wygląda świetnie :) Ewentualnie możecie zaglądnąć na pobliski Leicester Square i przejść się dalej do dzielnicy Covent Garden. Nieśpieszny spacer wąskimi uliczkami londyńskiego centrum będzie świetnym akcentem na koniec pobytu w tym mieście.

Gwarantuję, po takim weekendzie będziecie chcieli przylecieć do Londynu jeszcze raz :)

PS. Mój plan przedstawia jedynie część londyńskich atrakcji, dostępnych dla zwiedzających za darmo. Stolica Wielkiej Brytanii ma ich jednak dużo więcej do zaoferowania.

Za darmo można wejść do licznych muzeów i galerii - nie tylko tych, które dotychczas wymieniłam. W Londynie znajduje się wiele symbolicznych miejsc, takich jak rozsławiona na okładce albumu The Beatles Abbey Road albo znana z przygód Sherlocka Holmes’a 221B Baker Street. W tym mieście znajduje się także wiele pięknych parków. Z niektórych z nich można obserwować piękny widok na Londyn – tak jest w przypadku Primrose Hill przy Regent’s Park, a także w przypadku Greenwich Park (gdzie możecie także stanąć na linii południka zero). A więc nawet bez dużego budżetu w Londynie nie ma czasu na nudę!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>