Misja

Czy znasz reguły gry?

„We live in Financial Times” – tak brzmiało hasło jednej z kampanii reklamowych słynnego brytyjskiego dziennika o tematyce gospodarczo-finansowej. Zarówno to hasło, jak i plakaty z tej kampanii wyjątkowo utkwiły mi w pamięci, ponieważ obrazowały to, jak bardzo sytuacja w światowej gospodarce przenika naszą codzienność.

To prawda: żyjemy w finansowych czasach.

Żyjemy w czasach, w których w ciągu minuty możemy stać się milionerami lub stracić fortunę.

Żyjemy w czasach, w których obniżka ratingu USA albo rozczarowujące dane z Chin zwiększają ratę kredytu mieszkaniowego mieszkańca Warszawy, mimo że on nawet nie wie, czym jest rating, a w Chinach nigdy nie był.

Żyjemy w czasach, w których wielkie korporacje finansują loty w kosmos – a upadek takiego koncernu potrafiłby doprowadzić do ruiny tysiące lub nawet miliony osób.

Żyjemy w czasach, w których tworzone są skomplikowane instrumenty finansowe, oderwane od namacalnych dóbr – a jednocześnie potrafiące pogrążyć świat w kilkuletnim kryzysie.

Czy tego chcemy, czy nie, świat jest kłębkiem powiązań, a my bierzemy udział w pewnej grze. Może więc warto poznać jej reguły? Ten blog ma to ułatwić.

Chociaż uwielbiam kontakt z naturą, nie będę pisać o słonecznych plażach czy malowniczych górskich szlakach, bo te rzeczy opisane już były wielokrotnie. Nie będę pisać o tym, jak rzucić korporację i tanio podróżować, bo takich historii można znaleźć w Internecie na pęczki. Nie będę ścigała się z zawodowymi podróżnikami o to, kto był dalej i widział więcej.

Zamiast tego, zapraszam na podróż po świecie wielkich pieniędzy i przełomowych zmian, ale także po świecie mikrodramatów i codziennej walki o godny byt. Chcę przedstawić Wam świat, jakim widzę go przez moje „finansowe okulary”, na mój subiektywny sposób, bez zbędnego upiększania rzeczywistości. Chcę pokazać, że życie każdego z nas jest wypadkową tego, na co sami zapracujemy, ale także tego, co dzieje się gdzieś daleko poza naszą kontrolą.

Mam nadzieję, że zainspiruję Cię, drogi Czytelniku, do poszukiwania prawdy o świecie oraz do świadomego wybierania swojej drogi w życiu i swojego miejsca na ziemi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>