Starość jest cool

Na świecie zapanowała moda na farbowanie włosów na siwo. Siwe dwudziestoparolatki widziałam już nie tylko na ulicach Nowego Jorku, ale też w Warszawie. Ale w USA starość jest modna już od wielu lat, a emeryci wcale nie mają ochoty odsuwać się na margines społeczeństwa. 

Najsłynniejszy inwestor świata, Warren Buffett, zarobił 99% swojej ogromnej fortuny po pięćdziesiątce, w tym ok. 95% – po sześćdziesiątce. Jego majątek, wynoszący w chwili pisania tego tekstu ponad 73 mld dolarów, od lat zapewnia mu miejsce w ścisłej czołówce najbogatszych osób świata. Obecnie Buffett ma 84 lata, wciąż funkcjonuje na wysokich obrotach i ani myśli przechodzić na emeryturę (mimo że spekulacje na temat jego zastępcy na fotelu prezesa Berkshire Hathaway pojawiają się już od lat).

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/04/Warren_Buffett.jpg" size="640"/]

Warren Buffett. (Źródło: Wikimedia Commons.)

Buffett na swoją pozycję i na swoje pieniądze pracował przez całe życie. W zasadzie już wiele lat temu mógłby dać sobie z tym wszystkim spokój, wyjechać na egzotyczną wyspę, mieszkać w luksusowej willi i całymi dniami wylegiwać się na leżaku pod palmą.

To, że tego nie zrobił, na pewno w dużej mierze zależy od jego charakteru i przyzwyczajenia do aktywnego stylu życia. Jednak po części jest to także efekt kultury, w jakiej funkcjonuje. W Stanach Zjednoczonych, gdzie dominuje kult pracy, sukcesu i bogactwa (zwłaszcza tego wybudowanego od zera), stosunkowo dużo osób pracuje po 65 roku życia (oficjalny wiek emerytalny w USA) nie dlatego, że musi, lecz dlatego, że chce.

Tak pokazują badania statystyczne. Takie też można odnieść wrażenie, obserwując codzienne życie w USA, gdzie pracujący siedemdziesięcioparolatek nie jest wcale odosobnionym zjawiskiem. Dla wielu Amerykanów praca jest ważną częścią ich życia – a dobre wykonywanie swoich obowiązków uważają oni za budulec dobrobytu całego narodu. Amerykanie w wieku 65+ chętnie więc pozostają na etacie lub zakładają firmy. Najsłynniejsze przykłady podaję niżej.

Oczywiście, osoby w wieku emerytalnym wykonują głównie pracę umysłową. Duże zagęszczenie siwych głów widać zwłaszcza w muzeach – w przekazywanie wiedzy na temat konkretnych wydarzeń angażują się m.in. wojenni weterani. Starsi przewodnicy bynajmniej nie są bezczynni - nierzadko stoją oni przy konkretnym eksponacie, z pasją o nim opowiadając, zachęcając zwiedzających do rozmowy.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/04/Washington-museum-plane.jpg" size="640"/]

Muzeum Lotnictwa w Waszyngtonie – siwowłosy przewodnik opowiada o zagadce zaginięcia Amelii Earhart.

Jednak nie tylko o pracę tu chodzi. Liczne siwe głowy widziałam w modnych knajpkach, emerytów nie brakowało w parkach na joggingu czy też na ulicach Manhattanu, ubranych w najmodniejsze ciuchy. W USA pokolenie 65+ ewidentnie nie ma ochoty usuwać się w cień.

Owszem, są tacy, dla których praca w podeszłym wieku to sposób na dorobienie do emerytury. Ale często nie o to w tym chodzi, lecz raczej o znalezienie sobie ciekawego nowego zajęcia, którym możemy zajmować się w wieku emerytalnym – czyli przecież przez spory kawał życia.

Jednym z najsłynniejszych przykładów założenia flagowego biznesu po sześćdziesiątce był Harland Sanders. Pracował on w różnych zawodach – był strażakiem, agentem ubezpieczeniowym, kierownikiem stacji benzynowej – jednak ostatecznie zasłynął ze swojego kulinarnego biznesu. W wieku 62 lat Sanders, później znany jako Colonel Sanders, założył franczyzę Kentucky Fried Chicken (KFC), która w krótkim czasie odniosła spektakularny sukces. Po kilkunastu latach od założenia KFC, Harland sprzedał swój biznes, stając się milionerem. Dożył 90 lat w dostatku i sławie – to właśnie jego twarz znajduje się do dziś na logo KFC – sieci, która liczbą restauracji na świecie ustępuje tylko McDonald’s.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/03/300px-KFC_logo.jpg" size="320"/]

Logo KFC.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/03/Colonel_Harland_Sanders_autograph.jpg" size="320"/]

Colonel Sanders, rozdający autografy (źródło: Wikimedia Commons).

A skoro już mowa o McDonald’s… W 1955 r. Ray Kroc, wówczas 52-letni biznesmen, założył restaurację McDonald’s we franczyzie, a później stopniowo wykupywał lokale od braci McDonald. To właśnie 1955 r. uważany jest za moment założenia McDonald’s, gdyż to właśnie Ray Kroc zmienił tę niewielką firemkę w międzynarodowego giganta restauracyjnego. I chociaż 52 lata to wiek daleki od podeszłego, to przecież wielu Polaków już po pięćdziesiątce zaczyna odliczać lata do upragnionej emerytury… Na zaczynanie biznesu od zera decydują się albo wyjątkowo przedsiębiorcze jednostki, albo ci, których los postawił w takiej sytuacji.

Życiowe doświadczenie niewątpliwie jest atutem w biznesie. A tymczasem showbiznes zachwyca się urodą modelek 65+, coraz chętniej zatrudnianych przy sesjach zdjęciowych do najbardziej znanych modowych czasopism. W Polsce jest to zjawisko stosunkowo młode, jednak na Zachodzie 70-letnie i 80-letnie modelki chodzą po wybiegach już od wielu lat.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/04/Carmen-DellOreface-Harpers-Bazaar-cover.jpg" size="640"/]

83-letnia nowojorska modelka, Carmen Dell’Orefice, na okładce Harper’s Bazaar.

USA i Polskę dzieli nie tylko rozległy ocean, lecz także kwestia podejścia do starości, co wynika z różnic w mentalności, kulturze, historii oraz poziomie rozwoju gospodarki. Różnice te prawdopodobnie będą się jednak zacierać. Pozostaje mieć nadzieję, że amerykańska moda na siwiznę nie zatrzyma się na powierzchownym farbowaniu włosów czy większej popularności modelek w wieku 60 plus – lecz raczej przełoży się na coraz większą aktywność i widoczność osób starszych w życiu społecznym.

(Na zdjęciu u samej góry artykułu: 93-letnia Iris Apfel – amerykańska businesswoman i ikona mody – w swoim mieszkaniu na Manhattanie. Źródło: Style.com)

2 thoughts on “Starość jest cool

  1. Bardzo mnie ucieszył ten artykuł. Dzisiaj 65 lat to jeszcze nie starość, ale o zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat.

  2. Ten tekst powinna przeczytać każda osoba starsza! Po 50tce jeszcze tyle pięknych rzeczy można zrobić, tyle dokonać, a nie myśleć już o emeryturze i co gorsze – śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>