Widok, który zrobił na mnie największe wrażenie

Ostatnio zostałam zapytana o to, czy jest jakieś jedno określone miejsce, które podczas moich dotychczasowych podróży zrobiło na mnie największe wrażenie. Zaskakująco, nie musiałam się długo zastanawiać nad odpowiedzią.

Świat jest piękny, dlatego jest wiele miejsc, które wywołały u mnie emocje i wryły mi się głęboko w pamięć (i, mam nadzieję, wiele jeszcze przede mną!). Gdy zamykam oczy, umiem te niezapomniane widoki odtworzyć w mojej głowie. Ale gdybym miała wybrać tylko jeden widok, który pobił wszystkie inne? Czy będzie to ocean o zachodzie słońca? Czy ośnieżone szczyty szwajcarskich Alp? A może widowiskowa brama do piekła?

Nie, jednak nie. Widok, który dotychczas wywarł na mnie największe wrażenie, nie ma nic wspólnego z naturą, nie jest także oddalony od cywilizacji. Wręcz przeciwnie – jest betonowo-szklanym pomnikiem ludzkich możliwości. Mówię oczywiście o Manhattanie widzianym z góry.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/12/Top-of-the-rock-day-empire-state-building.jpg" size="640"/]

Empire State Building na tle wielu innych drapaczy chmur. Nie jest to już najwyższy budynek w Nowym Jorku – wyprzedza go widoczny w oddali One World Trade Center oraz apartamentowiec 432 Park Avenue.

Szczyt budynku 30 Rockefeller Center, czyli Top of the Rock, to idealne miejsce do obserwowania Nowego Jorku – nie tylko Manhattanu, lecz także – przy sprzyjającej pogodzie – dalszych dzielnic tego miasta, jak również New Jersey. Na Top of the Rock spędziłam dwie godziny. To niby mnóstwo czasu jak na taras widokowy, ale nawet nie wiem, kiedy mi to zleciało! Jak to w ogóle możliwe?

To miejsce po prostu hipnotyzuje. Widok rozpościerającej się u naszych stóp miejskiej dżungli sprawia, że na chwilę zapominamy o wszystkim innym. Mimo że podczas mojego pobytu na górze wiał okrutnie zimny wiatr, wcale nie miałam ochoty zjeżdżać na dół. Nie przeszkadzały mi też tłumy ludzi przeciskających się do krawędzi tarasu, by zrobić sobie zdjęcie z widokiem na Manhattan; nie zwracałam uwagi na ich kiczowate czapeczki zakupione w sklepiku pełnym plastikowych nowojorskich pamiątek.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/12/Top-of-the-rock-day-DS.jpg" size="640"/]

Dwie godziny to dużo czasu na zrobienie sobie fotki ;)

Widok na Manhattan to chyba jeden z najbardziej znanych widoków świata. Komercyjnie profanuje się go wszędzie – na tapetach, kubeczkach, reklamach… Wydawałoby się, że nie może już niczym zaskoczyć.

A jednak. Niezależnie od tego, ile razy widziało się na zdjęciach Empire State Building i inne drapacze chmur na Manhattanie, zobaczenie ich na żywo zapiera dech w piersiach. Ruchliwe nowojorskie ulice z oddali są tylko zbiorem migoczących światełek, a tętniący życiem dniem i nocą Manhattan wydaje się malutką wysepką. W końcu z perspektywy 260 metrów można go objąć wzrokiem. Ba, można tym wzrokiem sięgnąć dużo dalej.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/12/Top-of-the-rock-day-central-park.jpg" size="640"/]

Widok na Central Park dniem…

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/12/Top-of-the-rock-night-central-park.jpg" size="640"/]

..i nocą. Po prawej stronie nowo wybudowany 426-metrowy apartamentowiec 432 Park Avenue. To obecnie drugi najwyższy budynek w Nowym Jorku. Mieszkania w nim kosztują od 17 mln USD do ponad 100 mln USD.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/12/Top-of-the-rock-night-empire-state-building.jpg" size="640"/]

Widzicie połyskującą w oddali Statuę Wolności? Widać tu również najwyższy budynek w Nowym Jorku – One World Trade Center.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/12/Top-of-the-rock-night-brooklyn-queens.jpg" size="640"/]

Z 260 metrów świetnie widać Brooklyn i Queens. Po prawej stronie charakterystyczny dach Chrysler Building.

[do action="zdjecie" adres="http://d-tour.pl/wp-content/uploads/2015/12/Top-of-the-rock-night-empire-state-building-2.jpg" size="640"/]

I ostatnie spojrzenie na majestatyczny Empire State Building.

Widok z góry na Manhattan wywołuje emocje, bo to właśnie tu można poczuć się tak, jakby się było w centrum świata. I coś w tym jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>